top of page
LÜLEBURGAZ KOREAN WAR MARTYRS MEMORIAL AND VISITOR CENTER
Entrance
Entrance
press to zoom
Urban Analysis 1 /5000
Urban Analysis 1 /5000
press to zoom
Situation Plan
Situation Plan
press to zoom
Sections & Elevations
Sections & Elevations
press to zoom

Project Team: YT Architects    /   Location: Lüleburgaz   /  Date:  2019

About: The memorial area and museum  for Korean War Martyrs is planned for the  national architectural competition. This  finalist project above, emphasises the colour red in memoriam of Martyrs. Traditional Turkish House ratios and relations are used within the principals of  far east minimal space perception. 2750 m2 construction area  is projected  for the museums presentation, storage, hospitality needs of function.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proje Hakkında: Proje, Kore Savaşı Şehitleri Anma Alanı ve Müzesi Ulusal Proje Yarışması için hazırlanmış 2 normal kat ve bir bodrum kattan oluşan bir müze tasarımı projesidir. Ulusal yarışmada finalist olan proje,  şehitlerin anısına kırımızı, rölyefli bir beden duvarı oluşturarak;  müze kütlesini bu beden duvarının etrafında kurgulamıştır. 2750 m2 kapalı alan, projenin sergileme, depolama ve ağırlama ihtiyaçları doğrultusunda projelendirilmiştir.

bottom of page